Oświetlenie samochodu

Oświetlenie samochodu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze poprzez zapewnienie dobrej widoczności pojazdu, sygnalizowanie zamiarów kierowcy oraz oświetlanie wnętrza pojazdu oczywiście dla komfortu i funkcjonalności. Optymalne działanie i odpowiednie utrzymanie oświetlenia samochodowego są istotne dla bezpiecznej jazdy i zgodności z przepisami drogowymi.

Wymienia się następujące elementy oświetlenia samochodu:

Reflektory przednie które mogą być wyposażone w żarówki standardowe, ksenonowe, halogenowe, czy Np. LED. Oświetlają drogę przed pojazdem, czyli są to światła mijania i drogowe. Światła mijania są używane, gdy pojazd spotyka inny pojazd, natomiast światła drogowe zapewniają maksymalną jasność i zasięg oświetlenia.

Oprócz tego są:

Światła przeciwmgielne, mające na celu poprawę widoczności w warunkach mgły, deszczu lub śniegu - są montowane zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu.

Kierunkowskazy, które sygnalizują kierunek, w którym pojazd zamierza skręcić. Światła stopu sygnalizujące że pojazd się zatrzymuje lub zwalnia - świeci się na czerwono.

Światła pozycyjne, czyli niewielkie światła, które są włączane wraz z zapaleniem się świateł mijania. Mają na celu zwiększenie widoczności pojazdu, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności.

Ponadto wyróżniamy również, światła tablicy rejestracyjnej, czy światła wnętrza pojazdu, a w tym oświetlenie np. oświetlenie sufitowe.

Aktywne filtry